Môžem užívať Gentamicin, ak som tehotná?

Zodpovedané
26. okt 2022

Dobrý deň, pani doktorka,

z výsledkov výterov mi zistili zlatého stafylokoka a lekár z ORL ma začal liečiť injekciami - Gentamicin. Zatiaľ som dostala 4 injekcie a ešte 6 mám dostať. Ide o to, že potrebujem túto infekciu riadne preliečiť, lebo máme podstúpiť umelé oplodnenie (podľa hyfosy nepriechodné vajcovody a partner 1 % dobrých spermií - tvar, inak všetko ok). Len ma zarazilo, že vždy pred menštruáciou mám už cca 5 dní špinenie a tento mesiac nič. Už dnes by som mala mať riadnu menštruáciu a stále nič. Urobila som si teh. test a výsledok je slabulinká druhá čiarka.

Tak som v šoku, čo to znamená a čo robiť s liečbou stafylokoka?

Ďakujem.

Dobrý deň,

počas tehotnosti sa Gentamicin nemá užívať. Štúdie na zvieratách preukázali reprodukčnú toxicitu a je tu riziko poškodenia vnútorného ucha a obličiek plodu.

Ak ste tehotná, liečbu je nutné prerušiť. Dúfať, že postačili 4 dávky, prípadne konzultovať zmenu liečby. Možnosti však u zlatého stafylokoka bývajú obmedzené, keďže býva pomerne rezistentný na antibiotiká.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník