Môžem užiť vo výnimočných prípadoch Bisoprolol 5 mg v tehotenstve?

Zodpovedané
7. jan 2023

Dobrý deň,

poprosím Vás o radu. Liečila som sa už pred tehotenstvom dlho na vysoký tlak s Bisoprololom 5 mg, cez tehotenstvo (32. tt) mávam niekedy tlak 165/98, užívam Dopegyt 4x1 a Amlopin 1x1. Niekedy sa mi však stáva, že sa mi tlak prudko zvýši (tak 1x týždenne), cítim to hneď podľa toho, že ma zrazu začne bolieť hlava, trochu sa mi zahmlieva a mám pocit, že si musím rýchlo ľahnúť, nevoľno. Dnes a mi to stalo zase, pri varení, zľakla som sa a dala som si Bisoprolol 5 mg s Magnosolvom. Pamätám si, že mi to jeden lekár vravel ešte pred tehotenstvom, že sa môže užiť ako prvá pomoc pri takomto zvýšení.

Len či sa to dá výnimočne aj cez tehotenstvo?

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

určite si sama neordinujte terapiu a poraďte sa s kardiológom. Prudké zníženie tlaku následkom užitia neprimeranej dávky antihypertenzív môže dieťatko ohroziť na živote.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník