Môžem pred operáciou cysty na vaječníku športovať?

Zodpovedané
28. okt 2021

Dobrý deň,

koncom novembra ma čaká laparoskopia anechogénnej cysty na vaječníku.

Môžem zatiaľ plne fungovať a športovať?

Mohla mi cysta vznikať preto, lebo som ukončila brať antikoncepciu?

Brala som ju rok kvôli nepravidelnému cyklu.

Môže mi lekár predpísať iný liek namiesto HAK, aby sa mi nevytvorila ďalšia cysta?

Chcem mať pravidelný cyklus.

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem o akú veľkú cystu sa jedná. Záleží veľmi od veľkosti, lebo by sa Vám mohla otočiť okolo vlastnej osy a zaškrtiť prívodné cievy do vaječníka. To by bolo komplikáciou, ktorú by bolo nutné urgentne operačne riešiť.

Antikoncepcia obvykle blokuje tvorbu cýst. Po jej vysadení sa vaječníky jednoducho povedané “zobudili” a mohla teoreticky následne narásť cysta. Avšak nie je to pravidlom, väčšine žien sa to nestane.

Môže Vám predpísať progesterón, ktorý sa užíva v druhej polovici cyklu a mohol by Vám pomôcť spravidelniť cyklus.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník