Môžem nakaziť partnera HPV aj po konizácii?

Zodpovedané
2. jún 2022

Dobrý deň,

chcem Vás poprosiť o radu, keďže môj gynekológ ma trocha zmiatol a neviem čo mám teraz urobiť.

Výsledky LBC L-SIL, pozit. HPV 16, 18, malá bradavička, ktorá po mesačnom aplikovaní krému neodpadla, iba sa zmenšila. Prv ma lekár chcel poslať na biopsiu, teraz si mám rozmyslieť, či pôjdem na konizáciu krčka maternice alebo počkáme pár mesiacov a spravíme znova LBC test (už tretí). Vraj zatiaľ ešte o nič nejde. Čiže tieto jeho tvrdenia sa mi trocha negujú, resp. vytvárajú vo mne neistotu. Ak som ho správne pochopila, pri konizácii sa neskráti krčok maternice, čiže tehotenstvo je možné. Konizácia sa má vykonávať po skončení menštruácie, lenže mám PCOS a po Covide má môj cyklus vlastné pravidlá (29, 59 (vyvolávačka), 29, 36, 38 dní). Keď som sa spýtala ako znížiť aktivitu HPV, tak som dostala odpoveď "to už budeš mať vždy".

Čiže ak som vo svojich 33 rokoch ešte nerodila a podstúpim konizáciu - HPV budem mať stále, čiže môžem nakaziť budúceho partnera alebo partner môže nakaziť mňa, čiže znova budem musieť podstúpiť konizáciu?

Koľkokrát sa môže vykonávať? Ako sa rieši tehotenstvo s HPV? Bude ho mať automaticky aj dieťa?

Ďakujem za Vás čas a odpovede.

Dobrý deň,

pri danom cytologickom náleze, ak ste ešte nerodili, je možné počkať. Za predpokladu pravidelných kontrol. Akonáhle by sa nález zhoršil, konizácia je nutná bezodkladne. Pokiaľ je urobená dostatočne, riešenie je definitívne. Ak sa ale opäť nakazíte HPV vírusom, scénar sa môže zopakovať. Ideálne je sa dať zaočkovať proti ostatným typom HPV vírusu po konizácii.

Tehotenstvo je samozrejme možné aj po konizácii. Ak by bola rozsiahlejšia, krčok sa čiastočne skráti. Ale pokiaľ o tom vie ambulantný gynekológ, nebude sa v prípade tehotenstva plašiť pre kratší krčok, keďže vie z akého dôvodu kratší je. Druhou vecou je, že by ste sa počas pôrodu nemuseli otvárať (keď sa krčok zhojí jazvou). Táto komplikácia ale nie je častá. Riziko, že sa dieťatko nakazí HPV vírusom je veľmi malé, ale je tam.

Určite by som Vám doporučila užívať lokálnu podpornú terapiu - Papilocare po dobu minimálne 6 mesiacov. Tiež prípravky na podporu imunity, ktoré pomôžu s eradikáciou HPV vírusu. Napríklad Indol woman pre Vás a Indol man pre partnera, prípadne HPVirin pre oboch. Vy sa vírusu zbaviť viete - teda ak si s ním poradí Váš imunitný systém.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník