Môžem môjho partnera nakaziť genitálnou bradavicou?

Zodpovedané
25. jún 2022

Dobrý deň prajem,

včera som si všimla, že sa mi urobil výrastok pripomínajúci bradavicu, vedľa veľkých pyskov. Pripomína mi tie malé bradavičky, alebo výrastky ktoré mávajú ľudia na krku, alebo podpazuší. A ja na krku mám také 2 malé výrastky už dávnejšie, ktoré si raz do roka chodím dávať vypaľovať.

Len ma zaujíma, či sa môže jednať o genitálne bradavice, keďže sa mi urobila nová tam dolu?

Ide o to, že ja som ako 17 ročná tieto bradavice mala pri mojom prvom sexuálnom partnerovi. Bolo mi to veľmi divné, že som ich dostala, keďže môj prvý partner, tak ako aj ja, predo mnou nemal žiadnu inú partnerku s ktorou by mal sexuálny styk a absolvoval s ňou akékoľvek sexuálne praktiky. Tieto bradavice som si dala vypáliť a od vtedy som už žiadne nemala. Potom som sa na internete dočítala, že som sa ich teda nadobro zbavila. Písal to nejaký slovenský doktor a teda dúfala som, že je to pravda.

Teraz mám stáleho partnera 4 roky, s ktorým sa pokúšame otehotnieť. Aktuálne som po prvom IVF, ktoré najprv prebiehalo úspešne, ale v 8. týždni sa žiaľ vývoj zastavil a pred 4 týždňami som absolvovala kyretáž. Práve od včera špiním a prichádza mi prvá menštruácia po kyrete.

Chcem sa teda opýtať, môžem mať genitálnu bradavicu, keď som ich pre 16 rokmi mala ale som sa ich zbavila?

Ak to je genitálna bradavica, môžem môjho partnera nakaziť, keďže po menštruácii budeme mať nechránený pohlavný styk?

Okolo augusta mám naplánovaný ďalší vklad embrya, môže mi genitálna bradavica spôsobiť problém pri tehotenstve, alebo nejak zabrániť tomu aby sa embryo uchytilo?

Ešte dodám, cytológiu mám vždy v poriadku, naposledy som bola testovaná teraz v máji 2022 a keďže sme v posledných mesiacoch absolvovali úkony v IVF, tak pohlavný styk s mojím partnerom sme mali od polovice marca do dnes asi len 3 x.

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

nemusí ísť o genitálnu bradavicu. A pravdepodobne ani nepôjde. Ale pre istotu si dajte pri holení pozor aby ste sa neporanili. Krvou by sa mohla rozšíriť ak by ňou bola. Samozrejme bez vyšetrenia to nie je možné zdiagnostikovať. Vyhľadajte preto ambulantného gynekológa, prípadne dermatovenerológa.

Ak by to bola genitálna bradavica, samozrejme, že môžete partnera nakaziť.

CAR sa bude dožadovať liečby a až po doriešení prebehne ďalší vklad. Samotný vývoj plodu by ovplyvnený nebol, mohol by sa však nakaziť pri pôrode.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník