Môžem byť tehotná, ak som mala skoršiu ovuláciu?

Zodpovedané
28. máj 2022

Dobrý večer,

s priateľom mávame sex naplno mimo plodných dní. Hlavne až po ovulácii pár dní, pred ovuláciou nie. (Bábätku sa ale vôbec nebránime.) Teraz sme však mali sex naplno aj pred ovuláciou, ovuláciu som mala mať až o 5 dní, takže sme išli naplno. Ovulácia však prišla už na štvrtý deň. Viem presne kedy ju mam, nakoľko mi to moje vaječníky hlásia pravidelne každý mesiac bolesťou a mávam ju väčšinou na deň presne, nakoľko aj cyklus mám pravidelný. Teraz prišla o deň skôr.

Moja otázka znie: aká je pravdepodobnosť otehotnieť, keď ovulácia prišla až na 4tý deň od sexu? Je možne, že toľko spermie vydržali?

Ide mi o to, že budúci týždeň som mala plánovaný röntgen chrbtice a vyšetrenia, či to radšej odložiť a počkať, alebo môžem byť v kľude?

Ďakujem.

Dobrý deň,

životnosť spermií je v priemere 72 hodín. Popisovaná však je aj možná 6 dňová životnosť v závislosti od podmienok. Šanca, že ste tehotná tam teda je, aj keď malá.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník