Môže ureaplazma spôsobiť neplodnosť a mať fatalné následky?

Zodpovedané
9. mar 2022

Dobrý deň,

po opakovaných gynekologických ťažkostiach mi bola diagnostikovaná ureaplazma. Keď som sa to dozvedela, skoro som sa zbláznila od strachu aj hanby, že niečo také mám.

Lekárka mi predpisála antibiotiká a idem sa dať liečiť. Partner pôjde k urológovi, aby sa dal vyšetriť, popr. preliečiť.

Môže mi ureaplazma spôsobiť napr. neplodnosť alebo nejaké fatalné následky?

Je to choroba podobná syfilisu?

Nikdy som nebola promiskuitná, nestriedala často partnerov a zrazu mám toto. Moja lekárka mi povedala, že liečba by mala byť úspešná a že sa nemusím nejako báť. Vraj je to časté ochorenie.

Mala by som sa liečiť ešte nejako inak ako antibiotikami?

Ďakujem

Dobrý deň,

nepanikárte zbytočne. Preliečite sa antibiotikami aj s partnerom a bude po probléme. Ide skutočne o pomerne častý nález.

Niektorí lekári ureaplazmu dokonca ani neliečia, považujú ju za súčasť prirodzenej flóry. V zriedkavých prípadoch by mohla spôsobiť zrasty v malej panve a znepriechodniť vajíčkovody. Preto by som ju aj ja určite preliečila.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník