Môže stres počas a po ovulácii neskôr spôsobiť potrat?

Zodpovedané
27. júl 2022

Dobrý deň,

čo môže najhoršie spôsobiť stres počas a v období po ovulácii?

Akurát sa snažíme, a práve som prežívala troška stresové obdobie a mám strach, že aj keby to náhodou predsa vyšlo, tak môže nastať potrat, (jeden MA som už mala) a preto ten strach.

Že čo ak kvôli tomu že stresujem, znova potratím alebo nejako mu inak uškodím?

Ďakujem.

Dobrý deň,

stres v období “snaženia sa” najskôr negatívne ovplyvní pokus, to znamená, že k oplodneniu nemusí vôbec dôjsť.

MA je skôr výsledkom chyby vo vývoji. Ak sa v tom zložitom procese niečo pokazí, príroda si to zariadi po svojom a plod sa prestane vyvíjať. Každá tretia žena prekoná v živote potrat. Len sa o tom tak často nehovorí.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník