Môže sa prenášať s gestačným diabetom?

Zodpovedané
15. mar 2022

Dobrý deň,

som v 38. týždni a rieši sa u mňa pôrod. Bola mi diagnostikovaná tehotenská cukrovka až v 29. - 30. týždni. Glykémia je dobre kompenzovaná podľa diabetológa, aj glykovaný hemoglobín je v norme. Váhu bábätka kontrolovali naposledy v 30. týždni (1 500 g). Vtedy bol ešte o 5 dní menší (aj ovulácia bola neskôr podľa ovulačných testov).

Prietoky, zrelosť placenty, plodová voda, všetko zodpovedá danému týždňu tehotenstva dokonca som sa už aj začala otvárať. Na poslednej kontrole u diabetológa mi bolo povedané, že by bolo dobré neprenášať. Môj doktor sa k tomu nijako nevyjadruje. Sme dohodnutí, že po kontrole v 39. týždni ma pošle do pôrodnice.

Začnú mi vtedy pôrod vyvolávať?

Budú po pôrode merať cukor aj mne aj malému?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, s diagnózou gestačný diabetes by sa prenášať nemalo.
O postupe manažmentu pôrodu rozhodne primár daného pracoviska, kde chcete rodiť.

Potrebné je po pôrode merať cukor hlavne novorodeniatku. Pravdepodobne ho skontrolujú aj Vám. Vám sa ale po pôrode všetko vráti k norme.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník