Môže sa mi ešte upraviť skrátený krčok maternice?

Zodpovedané
14. nov 2021

Dobrý deň,

na kontrole v 21. týždni mi gynekologička oznámila, že mám skrátený krčok maternice. Bol mi predpísaný progesterón (Progestenalle) 1 tabletka denne. Zároveň mám užívať magnézium a z dôvodu zníženého krvného obrazu mi doktorka tiež predpísala Tardyferon fol - 1 tabletka denne. Z tehotenskej knižky neviem vyčítať hodnotu CS, no bol mi doporučený kľudový režim v dobre trvania 2 týždne. Odvtedy prevažne ležím a miestami pociťujem jemne pichanie a bolesť v podbrušku.

Je možné, že sa mi stav upraví a budem sa môcť vrátiť to bežného života?

Ďakujem

Dobrý deň,

krčok maternice sa už nepredĺži. Takže stav sa buď stabilizuje, resp. zhorší.

Dodržiavajte doporučenú medikáciu a prísny kľudový režim. Pokiaľ máte aj napriek tomu bolesti v podbrušku, zvýšte dávky magnézia. Kľudne 2 tablety 3x denne. Pite dostatok tekutín.

Keďže výsledky nepoznám, neviem sa bližšie vyjadriť k možnosti “vrátiť sa do bežného života”. Kľudový režim - tzn. nenamáhať sa, nič ťažké nedvíhať a iba ľahké prechádzky - budete musieť dodržiavať do konca tehotenstva určite. Či bude nutný aj kľud na lôžku, ukáže najbližšia kontrola.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník