Môže sa jednať o závažnejší problém, ak mávam veľmi silnú menštruáciu?

Zodpovedané
26. sep 2022

Dobrý deň,

chcem sa spýtať. Mam 25 rokov, moja menštruácia je nepravidelná a občas mávam silnú a bolestivú menštruáciu, kedy mi je strašne zle, preháňa ma, vraciam, som strašne bledá, tŕpnu mi ruky, bolesť mi strieľa do nôh a chrbta, som slabá a malátna. Toto trvá asi tak 2 hodiny, kým začne bolesť ustupovať. Pri pociťovaní silnej bolesti užijem Flector rozpustný vo vode, ktorý bohužiaľ hneď vyvraciam. Moja gynekologička mi povedala, že mi s tým nepomôže, a že sa to upraví po pôrode alebo pri užívaní antikoncepcie.

Je to pri menštruácii normálne?

Nemôže byť v tom niečo závažnejšie?

Vopred ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

normálnym by som to nenazvala, ale tak ako Vám Vaša lekárka navrhla, ja by som rovnako doporučila hormonálnu liečbu. Zmiernila by krvácanie, upravila cyklus a uľavila od bolestí.

Ak ste prísne proti hormonálnej liečbe, tak Vám iba poradím, aby ste liek od bolesti užili už preventívne pri nástupe menštruácie (alebo kľudne aj pred). Bolesť sa tak nerozvinie a predídete všetkým uvedeným ťažkostiam. Ak analgetikum užijete počas najväčšej bolesti, už je neskoro. Vo Vašom prípade ju dokonca vyzvraciate.

Nález som však nevidela, preto sa neviem bližšie vyjadriť. Predpokladám ale, že by Vás Vaša doktorka upozornila, keby sa jednalo o niečo závažnejšie.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník