Môže odlišnosť pŕs súvisieť s cystou?

Zodpovedané
22. dec 2022

Dobrý deň, pani doktorka,

mám 26 rokov a pri pozorovaní pŕs som si nikdy nevšimla odlišnosť v ich tvare. Posledné 2 mesiace pozorujem, že jeden je akoby o 2 cm nižšie ako druhý. Všimla som si to pri kontrole pred zrkadlom a myslím, že je to dosť viditeľné. Gynekológ mi našiel cystu na vaječníku a pri kontrole (prehmataní) prsníkov nespozoroval žiadne zmeny - že to môže byť z tej cysty.

No mňa to desí, pretože som ich takto predtým nemala a preto sa chcem spýtať, či to mám dáko riešiť (podrobnejšie vyšetrenia) alebo to môže súvisieť s tou cystou a hormonálnymi zmenami?

Ďakujem.

Dobrý deň,

podľa toho čo píšete nepôjde o nič závažné. Asymetria v prsníkoch je u každého, u niekoho je videť viac a u niekoho menej. Cysta na vaječníku môže spôsobiť hormonálne zmeny, ale pokles prsníka k nim podľa môjho názoru nepatrí.

Na zváženie je prípadne ultrazvuková kontrola, ktorá by Vás mohla ukľudniť.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník