Môže mať horšia cytológia vplyv na plod?

Zodpovedané
13. mar 2022

Dobrý deň,

asi pred 2 rokmi som podstúpila konizáciu krčka pre zlú cytológiu. Chodím na kontroly každých 6 mesiacov ku onkogynekológovi. Momentálne som v 14. týždni a práve mi povedali, že výsledok mám ASCUS. Mám prísť na kontrolu ešte v 30. týždni.

Problemy od začiatku tehotenstva nemám. Teda až na jeden - prekonala som Covid v 8. týždni. Jeden deň som mala teplotu, bolesť v krku a upchatý nos. Všetko trvalo pár dní.

Môže mať horšia cytológia vplyv na plod?

Ak áno, tak ako by sa to riešilo?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

na plod nemal výsledok cytológie žiaden vplyv. Toho sa neobávajte.

Čo sa týka manažmentu Vášho zdravotného stavu, ten sa bude odvíjať od kontrolného výsledku. V každom prípade ale bude riešený až po pôrode. ASCUS ale nemusí ešte nič znamenať. Môže ísť reaktívne zmeny v dôsledku zápalu.

Počkajte si na výsledok.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník