Môže estrogén a progesterón spôsobovať moje zdravotné problémy?

Zodpovedané
8. júl 2021

Dobrý deň,

bola som na odberoch ženských hormónov robených na 21. deň cyklu (z 28). Gynekológ len kývol hlavou, že zvýšené hodnoty progesterónu a estrogénu.

Dlhšiu doby mi padajú vlasy, som unavená, zimomravá, problémy s koncentráciou a PMS (bolesti, silný menzes). Mám myómy, cysty na prsiach a štítnej žľaze. Mužské hormóny a štítna žľaza sú vraj ok.

Môže moje problémy spôsobovať estrogén a progesterón?

Vaječníky mám bez cýst (ct).

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, Vaše symptómy môžu byť spôsobené práve vyššou hladinou estrogénu. Rovnako aj silný menzes je v dôsledku ich zvýšenej hladiny, kedy sliznica maternice nadmerne narastie.

Estrogény sú primárne vytvárané vo vaječníkoch, ale tiež v nadobličkách a tukovom tkanive.

Príčinu zvýšenej tvorby môžeme teda hľadať v orgánoch, v ktorých sa estrogén prirodzene tvorí. Zvýšená hladina môže byť spôsobená aj užívaním hormonálnych preparátov, nadváhou, ochorením pečene, iným endokrinologickým ochorením. A samozrejme hladina estrogénu a tiež progestrónu je vyššia v priebehu tehotenstva.

Podľa vyvolávajúcej príčiny sa zvolí vhodná terapia. Prípadne vhodná hormonálna liečba, ktorá by korigovala hladinu hormónov.

Prirodzene môžete zvýšenú hladinu estrogénu znížiť úpravou životosprávy, znížením hmotnosti a celkovo zmiernením stresových situácií.

Zvýšená hladina estrogénu totiž môže spôsobiť tzv. hyperpláziu endometria, ktorého dôsledkom môže byť silné dlhotrvajúce menštruačné krvácanie a chudokrvnosť. S dlhodobo zvýšenou hladinou estrogénov je spájaný aj rozvoj rakoviny prsníka, či vplyv na rast myómov.

Konzultujte ďalší postup s Vašim gynekológom a prípadne endokrinológom.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník