Môže dojčenie narúšať cyklus?

Zodpovedané
5. júl 2022

Dobrý deň,

minulý mesiac som dostala prvú menštruáciu po pôrode. Teda po 5 mesiacoch. Odvtedy som ale nezachytila ovuláciu. Ani pomocou ovulačných testov, ani hlienu. Stále ale kojím.

Môže kojenie takto narúšať cyklus, alebo ako si to vysvetliť?

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

pri kojení sa vylučuje hormón prolaktín, ktorého následkom neprebieha ovulácia a výsledkom sú nepravidelnosti cyklu. Je to bežný a úplne fyziologický stav.

Neblokuje ju však 100%, preto niektoré ženy aj napriek kojeniu otehotnia.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník