Môže časté užívanie antibiotík uškodiť plodu?

Zodpovedané
16. mar 2023

Dobrý deň,

v 4. týždni tehotenstva som užívala Augmentin 1 g kvôli vysokým horúčkam a zápalu dýchacích ciest. Od dnes (12. týždeň) znova úžívam tie isté antibiotiká kvôli zápalu močových ciest.

Môže časté užívanie antibiotík uškodiť plodu?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ je to nevyhnutné a zdravotný stav to vyžaduje, antibiotickú liečbu je potrebné nasadiť. Samotná infekcia môže tehotenstvu uškodiť oveľa viac ako antibiotikum ako také.

Penicilínová rada antibiotík je v tehotenstve prvou voľbou a je bezpečná.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník