Môže candida ohroziť dieťatko, keď sa mi objaví v čase pôrodu?

Zodpovedané
24. júl 2021

Dobrý deň,

mám pravidelne mykózy - candidu. Brala som už rôzne lieky od lekára a stále sa mi to vracia. Po týždni od užívania to mám zase.

Môže candida ohroziť dieťatko, keď sa mi objaví v čase pôrodu?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri aktívnej mykotickej infekcii počas pôrodu je možný prenos na dieťa. Prejaví sa najčastejšie ako soor - múčnivka, prehĺtaním sa môže dostať do tráviaceho traktu, tiež môže spôsobovať kožný výsev.

U Vás môžu vznikať počas pôrodu väčšie poranenia pošvy /sliznica je opuchnutá, krehká, ľahko praská/, poranenia sa ťažko šijú, nitka sa prerezáva.

Preto je vhodné mykózu pred pôrodom preliečiť. Ako prvú pomoc pri prijatí je možné zvoliť aj výplach pošvy borax glycerínom.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník