Môže byť zvýšený hormón s-sth následkom hormonálnej stimulácie?

Zodpovedané
24. sep 2021

Dobrý deň,

som v 12. týždni a na gynekológii mi bola odobratá krv s výsledkom zvýšeného hormónu s-sth. Nikdy som nemala problém so štítnou žľazou.

Môže to byť následkom hormonálnej stimulácie, ktorú som realizovala od februára do júla?

Bola topríprava na IVF.

Sú nejaké prirodzene cesty na zníženie tohto hormónu?

Alebo jediná možnosť sú len tabletky?

Nechcela by som ohroziť bábo.

Ďakujem

Dobrý deň,

ohrozujete bábätko práve tým, že sa štítnu žľazu liečiť nebudete. Nedostatok hormónu vedie okrem iného k poruche vývoja nervového systému dieťatka.

Tehotenstvo je záťaž pre organizmus a niekedy sa to prejaví práve na hodnotách hormónov štítnej žľazy. Po tehotenstve je veľká pravdepodobnosť, že ich budete mať znova v poriadku. So stimuláciou to nesúvisí.

Riaďte sa preto doporučeniami Vášho gynekológa a vyhľadajte endokrinológa.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník