Môže byť veľkosť plodu dôvod, aby ma posunuli na častejšie kontroly?

Zodpovedané
17. dec 2022

Dobrý deň,

na kontrole v 32. týždni mi bolo zistené, že plod je hypertrofický (váha 2200 g - hlavička väčšia cca o 2 týždne, bruško relatívne ok, nožičky dlhé). Od toho týždňa mi lekár stanovil každé 2 týždne poradňu. Opakovali testy na cukrovku a pod. (1. test veľmi nízka hladina, 2. opakovaný už s ok výsledkom). Zajtra mám sono kde sa pozrie na biometriu plodu, prietoky a pod. V Žiline je vo zvyku, že sa do nemocnice chodí na pásy až od 40. tt.

A keďže prichádzajú sviatky, tak som sa chcela opýtať, či môže byť veľkosť plodu ako dôvod, aby ma posunuli do nemocnice na častejšie kontroly?

A môžu byť aj dôvod na stanovenie cisárskeho?

Som prvorodička, inak bezproblémové tehotenstvo a pribrala som málinko, som vysoká a štíhla, len s bruchom ako pavúčik. 😊

Ďakujem.

Dobrý deň,

väčší plod, pokiaľ sú všetky vyšetrenia v poriadku, nie je dôvodom na hospitalizáciu. Od 30gt. nastupuje genetika, kedy veľmi záleží akú váhu ste mali s partnerom pri pôrode Vy a či ste vysoký. Neobávajte sa. Od 34gt. sa poradňa opakuje bežne o dva týždne a následne každý týždeň až do pôrodu.

Cisársky rez sa indikuje pri odhadovanej pôrodnej hmotnosti 4500g a viac.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník