Môže byť príčinou tvrdnutia brucha v 29 tt aj ležanie s vyloženými nohami?

Zodpovedané
26. júl 2022

Dobrý deň,

prosím vás, v 29 tt som skončila v nemocnici so skráteným krčkom na 2 cm, po prepustení som mala 2,41. Keď som prišla z nemocnice až vtedy mi začalo tvrdnúť brucho tak do 6 krát denne, vlastne odkedy mám nariadene ležanie s vyloženými nohami.

Môže aj to byť príčinou?

Beriem Magnerot 3x2, Guajacuran 3x1, B6, Femibion, Globifer.

Mohla by som pridať ešte niečo, aby mi brucho netvrdlo? Lebo sa bojím že sa mi tým skracuje krčok.

Ďakujem pekne.

Dobrý deň,

ak sa dieťatku nepáči poloha, môže byť nepokojné a viac sa hýbať/kopkať. Následne dochádza k dráždeniu maternice a jej sťahu, čo Vy pociťujete ako tvrdnutie.

Skúste polohu na boku.

Avšak len poznamenám, že za normálne môžeme považovať aj tvrdnutie bruška 10x denne, ak nie je pravidelné. Pri postavení sa, kopkaní plodu napríklad.

Pokiaľ by sa tvrdnutie bruška stupňovalo, vyhľadajte ambulantného gynekológa, prípadne gynekologickú pohotovosť.

Ja by som pridala do liečby progesterón vaginálne.

Držím palce!

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník