Môže byť placenta raz na zadnej stene, a potom na prednej?

Zodpovedané
8. dec 2022

Dobrý deň,

začínam 25. tt. Chcela som sa spýtať ohľadom placenty. Do 17. tt mi bolo vždy písané aj teda hovorené, že placenta je na zadnej stene (pohotovosť, či môj dr., hospitalizácia). V 20. tt dr., že je na prednej stene. V 22. tt som bola v nemocnici kde ma vyšetrovali dvaja dr., a teda je na prednej stene. Dnes koniec 24. tt a dr. povedal, že je opäť na zadnej stene. Tak som sa ho opýtala, či je možné, že takto cestuje. Vraj to spôsobuje rast maternica a ona sa otáča tým pádom atď.

Stretli ste sa s tým?

Do pôrodu sa to ešte zmení?

Ďakujem.

Dobrý deň,

určite placenta nemigruje. Také neexistuje. Môže sa rastom maternice vysúvať vyššie, ale inak je pevne pripojená na stenu maternice na jednom mieste.

Skôr si myslím, že máte placentu uloženú tak, že prechádza zo zadnej steny čiastočne na prednú. Tým sa všetko vysvetľuje.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník