Môže byť placenta praevia pri uložení na prednej aj na zadnej strane?

Zodpovedané
7. aug 2022

Dobrý deň,

rada by som sa opýtala - minulý týždeň som mala poradňu, kde bábätko pani doktorka kukla ultrazvukom, na druhý deň som mala morfologický ultrazvuk (19+6 tt). Pán doktor všetko komentoval, na konci povedal, že je všetko v poriadku. Placentu mám na prednej strane, vľavo.

Moja otázka je, keby bol nejaký problém s ňou, asi by mal informoval, že?

Čítala som, že placenta môže byť aj praevia, ale to by som asi vedela. Vŕta mi to hlavou, ani neviem prečo. Nekrvácala som, už som 22 tt, nemám prísť skôr ani na poradňu, ani mať kľudový režim.

Nemám sa teda báť robiť všetko ako doteraz?

A len prosím vás - praevia môže byť aj pri uložení na prednej, aj na zadnej strane?

Ďakujem.

Dobrý deň,

placenta praevia je placentou, ktorá jednoducho povedané prekrýva vnútronú bránku a teda “vnútornú časť” krčka a je prekážkou pre spontánny pôrod. Väčšia časť placenty môže byť tak na prednej ako aj na zadnej stene.

Určite by Vás lekár informoval keby to tak bolo. Neobávajte sa. Žiadne špeciálne obmedzenia nie sú nutné.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník