Môže byť bábätko zdravé po zlých výsledkoch zo sona, ak boli výsledky amniocentézy negatívne?

Zodpovedané
10. jan 2023

Dobrý deň pani doktorka,

pred mesiacom som Vám posielala otázku: https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/gynekol...

Podstúpila som amniocentézu, ktorá akékoľvek chromozomálne chyby vylúčila, takže sme sa veľmi potešili.

Chrobák v hlave ale ostal, čo potom znamená to, čo bolo videné na morfo sone?

Mohol to pán doktor Grochal zle vidieť alebo sa to môže ešte do pôrodu napraviť a bábätko bude úplne zdravé?

Mám u neho kontrolné sono v 30. tt a úprimne, dosť sa ho bojím a genetička nebola práve zhovorčivá...

Ďakujem!

Dobrý deň,

veľmi sa teším, že sú výsledky v poriadku.

Čisto teoreticky:
Čo sa týka nošteka, môže mať bábätko menší noštek, skúste sa pozrieť na seba alebo na partnera, možno práve taký máte. Prefrontálny edém 5 mm sa môže vstrebať. Hypoplázia stredných článkov na malíčkoch na rukách znamená, že sú menšie články prstov v strede oproti norme. Ak by to tak aj bolo, nie je žiadna veľká kozmetická chyba.

Doktor Grochal je však výborný odborník a nedovolím si tvrdiť, že by sa mýlil. Nálezy určite opakovane skontroloval a práve preto Vás odoslal na ďalšie vyšetrenie, aby sa vylúčila skrytá genetická vada.

On Vám nálezy určite veľmi rád v 30 gt. vysvetlí. Opýtajte sa.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník