Môže byť 48-ročná žena už v prechode?

Zodpovedané
15. feb 2023

Dobrý deň,

mám 48 rokov a naposledy som mala menzes 19. decembra 2022. Odvtedy nič. Po dvoch týždňoch som navštívila svoju gynekologičku, urobila mi ultrazvuk. Vraj mám nejaké útvary, ale ešte nie som v prechode. V minulosti som mala takého problémy, dokonca som bola aj v nemocnici na laparoskopickej operácii. Aj vtedy som mala taký útvar. Ale vtedy som mala pravidelnú menštruáciu a po operácii aj nebolestivú.

Cyklus mávam 26-dňový, deň hore-dole. 31 dní mi menzes ešte nikdy nemeškal. Pani doktorka mi pichla vyvolávačku, no menzes nikde. Viem, že môže prísť aj na štrnásty deň.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

menzes po podaní "vyvolávačky" môže prísť aj až okolo 10. - 14. dňa.

Ak by neprišiel, vyhľadajte znovu ambulantného gynekológa. Je možné, že Vám bude potrebné podať injekciu opäť vo vyššej dávke.

K nálezu sa však vyjadriť bližšie neviem. "Útvary" sú veľmi široký pojem.

Ale nástup menopauzy je vo Vašom veku už možný.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník