Môže antikoncepcia Desirett spôsobovať moje problémy?

Zodpovedané
27. júl 2022

Dobrý deň,

začala som chodiť po dr s vypadávaním vlasov, lámanie nechtov, bolesť hlavy, únava, bolesť na hrudi a na koniec sa k tomu všetkému pridružila bolesť brucha. Dr ma poslal k urológovi a na interné a práve internistka ma prekvapila. Spomenula som jej, že sa v poslednej dobe cítim nafúknutá ako balón, že sa stravujem celkom zdravo, až na sem tam nejakú maškrtu. A ona sa má spýtala na antikoncepciu a povedala, že to môže byť kľudne z toho, že telo zadržiava vodu, a že aj ten celkový diskomfort ktorý cítim môže byť spôsobený tým, že som zavodnená a bez menštruácie. Menštruáciu som od pôrodu (15 mesiacov) nemala. Kojím. Tvrdila mi, že aj tá menštruácia by sa už mala spustiť. Uvažujem o vysadení, nakoľko priateľ je 18 dní preč a 10 dní doma.

Vedeli by ste mi, prosím, poradiť či môže antikoncepcia spôsobiť zavodnenie alebo celkovo tieto problémy?

Mám problém aj s chudnutím, občas cvičím doma telo. Keď si chytím, cítim svaly. Viem, že je pevné, len akoby ten tuk alebo že by tá voda nejako nechce odchádzať. Čo sa týka pitia, pijem len čistú vodu, občas sýtenú.

Ďakujem za prečítanie.

Dobrý deň,

Desirett je jednozložkovou gestagénovou antikoncepciou, ktorá obsahuje hormón dezogestrel. Tento hormón nemal antimineralokortikoidný účinok. Antikoncepcie, ktoré tento účinok majú, nezadržiavajú vodu. Tým pádom ženy nepriberajú pod vplyvom ich užívania.

Preto nie je vylúčené, že Vaše telo zadržiava vodu práve pri jej užívaní.

V prípade, že kojíte a pomerne často, máte vysokú hladinu prolaktínu, ktorá Vám blokuje ovuláciu a preto menzes neprichádza. Ak sa zníži frekvencia kojenia, prípadne prestanete kojiť, príde aj menzes.

Môžete skúsiť vynechať antikoncepciu, uvidíte či sa Vám stav pomaly upraví.

Ak sa Vám nepolepší, skúste ešte endokrinológa.

Držte sa.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník