Môj gynekológ mi neodporúča očkovanie proti Covid-19 počas tehotenstva. Aký je Váš názor?

Zodpovedané
26. aug 2021

Dobrý deň,

som na konci 1. trimestra tehotenstva a môj gynekológ mi očkovanie proti Covid-19 neodporučil. Argumentoval tým, že WHO a ani naše MZ zatiaľ nevydalo oficiálne stanovisko k očkovaniu tehotných a zatiaľ odporúča očkovať len ženy, ktoré majú komplikácie (napr. tehotenská cukrovka) a ženy pracujúce v rizikovom prostredí (zdravotníctvo, školstvo).

Sú tieto informácie stále aktuálne?

Momentálne pracujem z domu, ale manžel musí chodiť do práce a v spoločnej kancelárii rúška nenosia (väčšina zamestnancov je zaočkovaných).

Ako mám vyhodnotiť takéto riziko s blížiacou sa treťou vlnou pandémie?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

Váš gynekológ má pravdu v tom, že by sa mali dať očkovať predovšetkým ženy s rizikových oblastí a tie s pridruženými ochoreniami.

Je to však každého osobná vec. Všeobecne patrí očkovanie proti Covid-19 v tehotnosti k doporučeným.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník