Mohli lieky na úzkosť poškodiť plod?

Zodpovedané
24. aug 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať o vedľajších účinkoch a možných poškodeniach plodu pri užití liekov. Žijem v zahraničí, takže je možné, že tieto lieky nepoznáte ale dúfam, že bude možnosť vyjadriť sa k problematike. Ešte pred vynechaním menštruácie, cca 10 - 12 dpo som užila dva lieky Opamox 15 mg (jedná sa o liek s účinnou látkou oxazepam, patrí medzi benzodiazepíny).

Aké veľké je riziko, že bude plod poškodený?

Je vhodné pokračovať v tehotenstve alebo ukončiť?

Ďakujem.

Dobrý deň,

prerušenie gravidity pri užití daného lieku je možné iba na vlastnú žiadosť, zo zdravotnej indikácie nie.

Najskôr sa nič nestalo, prvé dva týždne sú z prvého trimestra najmenej citlivé na vonkajšie vplyvy. Užívanie v prvom trimestri gravidity však môže zvýšiť riziko malformácií plodu. Preto je potrebné upovedomiť gynekológa, ktorý Vás bude starostlivo sledovať.

Chronické užívanie počas gravidity by mohlo viesť k závislosti plodu a k výskytu abstinenčných príznakov po pôrode, prípadne až útlm CNS.

Užívanie lieku je v gravidite kontraindikované.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník