Mám veriť výsledkom kolposkopii alebo cytosteru?

Zodpovedané
9. mar 2023

Dobrý deň,

pred mesiacom som bola na kontrole u onkogynekológa, kde mi odobrali cytoster a robili kolposkopiu. Kolposkopický nález vyšiel negatívny. Dnes mi prišli výsledky z cytosteru, ktoré sú: LSIL (mierna dysplázia, CIN 1), odporúčanie: Papilocare 6 mesiacov.

Ako je to možné?

Ktorému z tých vyšetrení mám veriť - kolposkopii alebo steru?

Začali sme sa snažiť o bábo, môžem užívať Papilocare?

Bojím sa, že to môže zabrániť otehotneniu.

Ďakujem

Dobrý deň,

obvykle sa na základe cytológie indikuje kolposkopické vyšetrenie s eventuálnym doplnením biopsie podľa potreby.

Je prakticky jedno, ktorým vyšetrením sa potvrdili bunkové zmeny. Pokiaľ tam sú, mali by sa skúsiť zaliečiť. Doporučila by som okrem aplikácie Papilocare užívať tiež Indol woman alebo HPVirin na posilnenie imunity, ktorá by mohla HPV vírus eliminovať.

Počkala by som tiež s plánovaním gravidity do kontroly o pol roka. Keďže tehotenstvo môže nález ovplyvniť pozitívne ako aj negatívne. Ale pokiaľ sa rozhodnete aj napriek tomu otehotnieť, užívanie vyššie menovaných preparátov snahu negatívne neovplyvňuje. Iba ich prestanete užívať v prípade pozitivity tehotenského testu.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník