Mám v poriadku hormonálny profil?

Zodpovedané
16. júl 2021

Dobrý deň,

dala som si spraviť hormonálny profil na 3. deň po začatí cyklu a 22.deň. Pani doktorka mi neposkytla žiadne vysvetlenie.Len ma vystrašila, že mám nízke hodnoty folikul vo vaječníkoch a vysoké hodnoty testosterónu. A že ak by som chcela v budúcnosti otehotnieť, tak to bude problém.

Aký je Váš názor a čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

nepoznám Váš vek, neviem z akého dôvodu Vám bol hormonálny profil odobratý - teda aké máte ťažkosti, rovnako nie sú uvedené referenčné hodnoty jednotlivých výsledkov. Jednotlivé laboratóriá môžu mať referenčné hodnoty mierne odlišné.

Pri niektorých vyšetrovaných hodnotách bol potrebný prepočet na jednotky používané v našom laboratóriu, pre skreslenie výsledkov preto hodnoty androgénov neposudzujem.

Čo sa týka folikulov, AMH (antimuleriánsky hormón) - ktorý nám hovorí o ovariálnej rezerve ("rezerva vajíčok") - by mal byť aspoň nad 1ug/l - pod 1 ug/l hovoríme o nízkej ovariálnej rezerve a nízkej šanci spontánne otehotnieť (aj keď nie nemožnej, záleží však od viacerých faktorov). Určite by som pri hodnotách 1,8 ug/l (rovná sa hodnote 1,8 ng/ml) tehotenstvo dlho neodkladala.

Čo sa týka androgénov, je určite vhodné konzultovať endokrinológa.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník