Mám určite rakovinu krčka maternice?

Zodpovedané
30. jan 2023

Dobrý deň,

pred aj počas tehotenstva som mala opakovane výsledky z cytológie buď HSIL alebo ASC-H, kolposkopia medzi tým vyšla LSIL. V tehotenstve som 2x krvácala/špinila, údajne našli trhlinku na krčku, niektorí lekári tvrdili, že tam cítia akoby polyp. Aktuálne som 3 mesiace po pôrode (akútna sekcia kvôli poškodeným plodovým obalom a rigidite krčka).

Cca pred 3 týždňami som mala vodnaté výtoky, celkom hojne, chcela som zájsť s tým k dr, lenže ten ordinuje len 2 dni v týždni, tak to nejak nevychádzalo, o týždeň na to keď už som sa tam chystala som dostala menštruáciu, kt. bola zo začiatku silná a postupne slabla, tak som tam zašla aj napriek slabému krvácaniu. Bol to už 9.deň. Pri vyšetrení sa rozkrvácal krčok, alebo to išlo z maternice, nikto nevedel povedať. Doktor ma poslal okamžite do nemocnice, pri každom ďalšom vyšetrení to krvácalo ešte viac, medzi vyšetreniami to krvácanie bolo ok. Dohadovali sa, či to môžu byť zvyšky popôrodného tkaniva z maternice, ale primárne kvôli cytológii sa zamerali iba na krčok. Na ďalší deň sa zišiel tím gynekológov s onkogynekológom, odobrali vzorku na histológiu, ale zároveň mi hneď dali termín na MRI malej panvy. Pôvodne chceli dočistiť aj maternicu, nakoniec že stačí biopsia. Poslali ma domov len s tým že si mám zavolať na MRI, čo mám a čo nemám robiť. O zdr. stave ma nikto neinformoval, dočítala som sa v správe, že lekár nahmatal nejaké tumorózne tkanivo na krčku.

Moja otázka teda znie, znamená to hneď, že tam rakovina určite je?

Načo by ma inak posielali hneď aj na magnetickú?

Prišlo mi to akoby mi to zámerne zatajovali, kým nemajú stopercentný výsledok z histológie.

Vďaka za odpoveď.

Dobrý deň,

je možné sa na základe vyšetrenia vyjadriť k vysoko suspektnému nálezu z malignity, avšak 100% výsledok prinesie iba histológia.

MRI je dobré zrealizovať včas. V prípade, že bude nález nepriaznivý, je možné rozhodnúť o ďalšom postupe bez ďalšieho odkladu.

Držím Vám palce, aby bol výsledok čo najpriaznivejší!

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník