Mám sa obávať, že bude bábätko choré podľa týchto výsledkov?

Zodpovedané
1. júl 2022

Dobrý deň,

dnes som si bola vziať u svojej gynekologičky výsledky krvi, ktorú mi brala v 11+0 (podľa sona), ktorý by sa podľa dr mal rátať ako začiatok 12. týždňa. V žiadanke však mám 11. týždeň tehotenstva.

Môže byť výsledok voľného beta hCG vysoký kvôli tomu?

Alebo sa mám obávať, že bábätko je choré?

Na sone nehovorili nič, k výsledkom krvných testov sa mi v ambulancii tiež nevyjadrili. K svojej gynekologičke totižto už chodiť nebudem, poslala ma k inej doktorke do rizikovej poradne, nakoľko mám za sebou 3 cisárske rezy. V treťom tehotenstve prišlo k inrauterinej asfixii bez bližšie určenej príčiny v 39. týždni, čiže dieťa sa mi narodilo mŕtve. Bolo to takmer pred 4 rokmi. Rega injekciu som si vtedy pichnúť nedala, nakoľko som o ďalšom tehotenstve z psychického rozpoloženia nechcela ani počuť. Teraz sa však bojím, že to má dopad na toto tehotenstvo. O všetkom som sa rozprávala s doktorkou ale tá povedala, že krv na protilátky sa budú brať až od 15. týždňa. V poslednej dobe trpím bolesťami hlavy.

Ja mám krvnú skupinu A- a priateľ 0+, môže to byť aj tým?

S-PAPP-A výsledky sú v poriadku, desí ma však tá vysoká hladina voľného beta hCG. Ostatné krvné testy mám v absolútnom poriadku.

Ďakujem.

Dobrý deň,

S-voľný beta-hCG býva vyšší pri Downovom syndróme. Referenčné hodnoty slúžia ale iba na orientačné posúdenie. Definitívny výsledok bude po odbere v druhom trimestri (15gt.), ktorý je záverom z oboch vyšetrení. Výsledky sa navyše hodnotia v MoM (multiples of median) pre jednotlivé parametre (ideálny MoM je okolo 1). V závere bude výsledok uvedený v pomere (napríklad 1:250).

Nič z hore uvedeného nemôže za zvýšené hodnoty.

Akékoľvek ďalšie otázky smerujte na ambulantného gynekológa. Tento výsledok je neúplný.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník