Mám sa obávať predčasného pôrodu kvôli skrátenému krčku?

Zodpovedané
17. sep 2022

Dobrý deň,

absolvovala som tretí veľký ultrazvuk zameraný na rastovú retardáciu a prietoky, ktorý dopadol dobre, predpokladaná hmotnosť bábätká vyšla 1940 g a aktuálne som 31+4 tt. Pán doktor mi ultrazvukom robil cervikometriu a vyšla hodnota 22,1 mm bez funnelingu, plodovej vody je dosť, placenta je ok, nasadil Progestanelle 100 g 2-0-3 do 34 tt a nič viac k tomu nepovedal. Z toho šoku som sa ani nič nestihla opýtať, so svojou doktorkou som komunikovala len cez sms a vlastne k výsledkom a liečbe nepovedala nič, len že liečbu mám užívať a budúci týždeň mám prísť na poradňu. Dovtedy som potiaže nemala, moja doktorka krčok sem tam skontrolovala rukou a nevravela, že by sa jej niečo nezdalo, vždy bol vysoko a bol tuhý, bránka uzavretá. Kontrolovala aj uktrazvukom ale len cez brucho a tiež vravela, že to vyzerá ok...

Mám sa obávať predčasného pôrodu?

Som z toho vystresovaná a plačlivá, začínam si myslieť, že už ma všetko bolí a pichá, bojím sa, lieky som začala užívať. Pridala som aj Magnosolv.

Musím mať prísny kľudový režim a ležať 24/7?

Nikto mi nič k tomu nepovedal. Najlepšia poloha na ležanie pre mňa aj pre bábätko je na chrbte podopretá vankúšmi. Keď ležím na bokoch, bábätko veľmi kope.

Akú inú polohu mám zvoliť?

Bojím sa, že vždy keď sa postavím z postele môžem spustiť pôrod, pritom je ešte príliš skoro.

Ďakujem.

Dobrý deň,

hlavne sa takto veľmi nestresujte. Stres je veľmi negatívnym faktorom.

Základom je kľudový režim a užívať nasadenú liečbu. Na bokoch teda neležte, bábätko dáva jasne najavo, že sa mu tak nepáči. Ideálne by bolo ležať s vyzdvihnutou panvou, aby sa bábätko netlačilo dole. Najlepšie je podložiť spodné nohy postele a ležať “dole kopcom”.

Držte sa. Ani nezbadáte a zbehne Vám to.

Ak by sa Vám čokoľvek nezdalo, vyhľadajte ambulantného gynekológa.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník