Mám predpoklady na rakovinu krčka maternice?

Zodpovedané
22. sep 2022

Dobrý deň,

bola mi zistená zlá cytológia v tomto znení:
Makroskopický popis:
CLC22933723 Cervix LBC vialka PAP, CINtec PLUS
Výsledok vyšetrenia:
Adekvátnosť vzorky: Vhodná pre hodnotenie
Endocervikálne komponenty / bunky TZ prítomné
Hormonálny stav: Zodpovedá klinickým údajom
Nenádorové zmeny: Nezrelá metaplázia, vystupňované reaktívne zmeny endocervikálnych buniek
Diagnostické zaradenie:
Skvamózne bunky: ASC-US - Atypické bunky neurčitého významu
Glandulárne bunky: NILM - Negatívne v zmysle intraepiteliálnej lézie alebo malignity
Imunocytochémia: CINtec/p16 a Ki67 negatívna reakcia
Odporúčanie: vyšetrenie HPV,
Opakovať po 4-6 mesiacoch
Dg. kód: N87.9

Chcela by som sa spýtať, je to zlé?

Mám predpoklady na rakovinu?

Moja lekárka mi k tomu nič nepovedala, iba že mám prísť o pol roka na kontrolu...

Za odpoveď ďakujem.

Dobrý deň,

tak ako píšu v doporučení, bolo vhodné dovyšetrovať event. prítomnosť HPV vírusu.

ASC-US sú neurčité bunkové zmeny. Môže ísť o zápalové zmeny buniek alebo zmeny spôsobené HPV vírusom. Ak by išlo o zmeny v dôsledku prítomnosti HPV vírusu, nález sa môže do pol roka vyhojiť a HPV vírus môže imunitný systém eradikovať, musíte ho iba posilniť. Skúste užívať HPVirin alebo Indol woman do kontroly.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník