Mám negatívny Rh faktor, manžel pozitívny. Aké vyšetrenia a v akom štádiu tehotenstva ma čakajú?

Zodpovedané
8. júl 2021

Dobrý deň,

pri odbere na gynekológii sa zistilo, že mám negatívny Rh faktor. Manžel má pozitívny.

Aké vyšetrenia a v akom štádiu tehotenstva ma čakajú?

Čaká ma aj nejaká liečba?

Je dôvod mať obavy a môžu nastať komplikácie?

Je to moje prvé tehotenstvo a som na začiatku druhého trimestra.

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom trimestri sa u všetkých tehotných vyšetruje krvná skupina, Rh faktor a antierytrocytárne protilátky /protilátky proti červeným krvinkám/.

Pri krvnej skupine matky s Rh faktorom negatív sa vyšetrenie antierytrocytárnych protilátok opakuje v II. a III. trimestri.

Počas zvyšku tehotenstva Vás teda čaká ešte odber protilátok 2x.

Pri prvej gravidite červené krvinky plodu prestupujú cez placentu do tela matky najčastejšie počas potratu alebo pôrodu. Prvá gravidita je preto ohrozená iba zriedka (ak je tehotenstvo bezproblémové a červené krvinky matky a plodu sa “nepremiešali” - nehrozí riziko).

Telo matky si pri kontakte s červenými krvinkami plodu (počas pôrodu/potratu) vytvára protilátky (pokiaľ je Rh pozitívne po otcovi). Tieto protilátky následne pri druhej gravidite prestupujú placentou k plodu s krvnou skupinou Rh pozitív a môže sa rozvinúť ochorenie s názvom hemolytická choroba plodu a novorodenca.

Preto sa po pôrode vyšetruje krvná skupina dieťatka a v prípade, že je Rh pozitívne, Vám sa podá do 72 hodín tzv. anti-D globulín preventívne, aby Vaše ďalšie tehotenstvo nebolo ohrozené.

Existuje tiež doporučenie preventívne podávať anti-D globulín v 28. týždni tehotenstva – zatiaľ však nie je štandardom. Záleží teda od postupov Vášho gynekológa.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník