Mám nádej donosiť dieťa, ked mám hypotyreózu, myómy a nechcem brať kortikoidy?

Zodpovedané
12. apr 2022

Dobrý deň,

mám 41 rokov a som na začiatku druhého tehotenstva. Problém je hypotyreóza, myómy cez 20 cm, krvná skupina 0-. Prvý pôrod bol cisársky.

Môže to s týmto fyzickým nastavením dopadnúť dobre pre mňa a aj dieťa?

Ja viem, mám ísť za lekárom. Po skúsenostiach s prvým tehotenstvom ma až desí za lekárom ísť. Zase počúvať pri každej návšteve ako potratím, ako predčasne porodím a krik, že nechcem kortikoidy.

Čo mi odporúčate?

Mám nádej?

Ďakujem

Dobrý deň,

niekedy je dobré pacientke na rovinu povedať, že čo sa môže stať ak nedodrží liečbu či doporučený režim. Nie som však zástanca “tvrdého” zaobchádzania. Možno skúste zmeniť gynekológa.

V prvom rade riešte endokrinológa. Liečba hypotyreózy je veľmi dôležitá pre správny vývoj plodu. Určite ju nezanedbajte.

Čo sa týka myómov, okrem veľkosti, záleží tiež koľko ich je a ako sú uložené. Prognóza je veľmi nejasná. Môžete úplne bezproblémovo donosiť zdravé dieťatko do termínu, porodiť predčasne, ale tiež môže skončiť tehotenstvo nepriaznivo už pri menej závažnom náleze.

Vek tiež nie je zanedbateľným faktorom.

Držím Vám veľmi palce!

Reálna šanca donosiť zdravé dieťatko tam je, ale nezanedbajte doporučenú liečbu a predovšetkým skúste pozitívne myslieť.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník