Mám myóm. Aké riešenie môžem očakávať?

Zodpovedané
11. máj 2022

Dobrý deň,

v 11/2021 mi pri preventívnej prehliadke lekárka objavila myóm - 3cm. Ťažkosti nemám žiadne. Teraz pri kontrole po 6 mesiacoch má už myóm 4,5 cm a vraj je v ňom nejaká dutinka. Poslali ma na vyšetrenie do nemocnice. Mám 39 rokov, jedno dieťa a ďalšie už neplánujeme.

Aké riešenie mám očakávať? Resp. čo by bolo najvhodnejšie?

Ďakujem.

Dobrý deň,

zrealizujú sa základné vyšetrenia a odbery krvi na onkomarkery. Ak budú výsledky v poriadku, o ďalšom postupe rozhodne rýchlosť rastu myómu. Ak bude naďalej rásť, bude ho nutné odstrániť a histologizovať. Možnosťou je samotné odstránenie myómu alebo odstránenie maternice laparoskopicky/laparotomicky. Záleží od lokalizácie myómu, jeho výslednej veľkosti a aj od možností pracoviska, kde bude operácia realizovaná.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník