Mám kontaktovať lekára, či nemám malo progesterónu, ak sa snažím otehotnieť?

Zodpovedané
9. aug 2022

Dobrý deň, 🙂

s partnerom sme sa začali snažiť o bábätko, skúsili sme 13. a 14. deň cyklu. Ovulácia by mala byť o 4 dni. Cyklus predtým som mala po ovu špinenie.

Je šanca otehotnieť?

Prípadne kontaktovať lekára, či nemám malo progesterónu?

Ďakujem.

Dobrý deň,

neviem koľko dňový cyklus máte, ale pri 28. dňovom MC dochádza k ovulácii približne na 14. deň MC a nie o 4 dni neskôr. Prvý deň MC sa považuje prvý deň menštruáčného krvácania.

Za pár, ktorý má problém s plodnosťou sa považuje taký, ktorý sa snaží otehotnieť minimálne 1 rok a to pravidelným pohlavným stykom 2-3x týždenne v rámci celého cyklu, nie iba počas ovulácie (okrem menštruácie).

Ak by sa vyskytlo špinenie pred nástupom menštruácie, mohlo by to značiť nedostatok progesterónu. Ovulačné špinenie je však úplne prirodzené.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník