Má rodinná anamnéza vplyv na môj krčok?

Zodpovedané
7. jan 2022

Dobrý deň,

zaujíma ma téma predčasné otváranie sa krčka maternice a vo všeobecnosti nedostatočnosti krčka maternice v tehotenstve. V rodine aj mamina aj jej sestra mali problémy s krčkom v tehotenstve. Preto sa obávam, že budem mať aj ja.

Mamina bola zašitá v prvom trimestri (celé tehotenstvo bola v nemocnici) a jej sestra bola hospitalizovaná kvôli krvácaniu z krčka - príčina nezistená. Nakoniec u nich všetko dopadlo dobre a rodili 2 týždne pred termínom.

Doteraz mám bezproblémové tehotenstvo okrem jednej mykózy a raz som špinila po palpačnom vyšetrení. Som v 30. týždni.

Má rodinná anamnéza nejaký vplyv na môj krčok?

Cítila by som keby som sa otvárala?

S akými ťažkosťami sa to prejavuje?

Môžem niečo spraviť, aby sa krčok naďalej držal?

Ďakujem

Dobrý deň,

neobávajte sa. Ste v krásnom 30. týždni tehotenstva, potrebujete vydržať len 6 týždňov a dieťatko bude dostatočne zrelé aj keby ste rodili. Maminka mala ťažkosti už v úvode tehotenstva a krvácanie v gravidite je pomerne častá vec, na ktorého príčinu sa veľakrát nepríde.

Väčšina žien pociťuje bolesti a tvrdnutie bruška, ktorých následkom sú zmeny na krčku maternice. V niektorých prípadoch sú však aj ženy bez ťažkostí a krčok sa im nenápadne skracuje.

Predísť sa tomu dá kľudovým režimom.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník