Má očkovanie proti HPV vplyv na prenos choroby?

Zodpovedané
9. mar 2023

Dobrý deň,

na cytológii mi boli zistené nezávažné bunkové zmeny so známkami HPV infekcie. Gynekológ mi predpísal Macmiror Complex 500. Ten mi pomohol zbaviť sa zápalu pošvy. Vyšetrenie cytológie budem musieť absolvovať ešte raz o pár mesiacov. V najbližšej dobe sa chcem dať očkovať proti HPV vírusu.

Momentálne mám novú známosť.

Je možnosť, že pri pohlavnom styku ho nakazím?

Myslíte si, že by bolo vhodné mať pohlavný styk až po očkovaní?

Malo by to očkovanie vplyv na prenos?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ už HPV máte, očkovanie Vám proti konkrétnemu typu nepomôže. Ale proti ostatným typom áno, preto sa má zmysel očkovať aj tak.

HPV je predovšetkým sexuálne prenosným ochorením. Vzhľadom na to je skoro isté, že HPV prenesiete aj na partnera.

Skúsiť by sa mohlo ale nasledovné. Posilníte si imunitu. Skúste užívať Indol woman alebo HPVirin až do doby kontroly. Rovnako by bolo vhodné aplikovať lokálnu podpornú liečbu, ktorá by mohla pomôcť imunitnému systému poraziť HPV (Papilocare alebo Deflagyn). Je veľká pravdepodobnosť, že sa HPV do kontroly týmto spôsobom zbavíte a pokiaľ po tú dobu dodržíte sexuálnu abstinenciu, nenakazíte ani partnera.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník