Má ešte význam oddialiť/vyvolať menzes, ak idem o 9 dní na dovolenku?

Zodpovedané
1. aug 2022

Dobrý deň,

vo štvrtok odchádzame na 9 dní na dovolenku, a aj keď som si ju naplánovala podľa cyklu, menštruácia mi zatiaľ mešká druhý deň, hoci cyklus mávam pravidelný. Keďže cítim občasné bolesti v podbrušku a pár dni dozadu som mala návaly tepla a mierne vertigo, čo sa mi posledné mesiace stáva pred spustením menštruácie, nepredpokladám tehotenstvo, skôr to pripisujem tomu, že som začala viac športovať.

Keďže je víkend a s gynekológom sa môžem poradiť až v pondelok, chcem sa spýtať, či by pre mňa malo význam ešte predpísať Norethisteron, alebo podať injekciu vyvolávaciu menzes?

Nakoľko si neviem predstaviť z 9 dní 5 preležať v posteli kvôli bolestiam a dovolenka sa už nedá zrušiť ani presunúť.

V prípade, ak by sa menzes neobjavil ani v pondelok, je reálna jedna z možností oddialenie - vyvolanie menštruácie, a ak áno, je potrebné osobne navštíviť gynekológa a pripadne absolvovať nejaké vyšetrenie, alebo postačí telefonicky ho kontaktovať a požiadať o napr. elektronický recept?

Ďakujem.

Dobrý deň,

Norethisteron už nemá zmysel užívať, ten je potrebné začať brať 3 dni pred príchodom menštruácie. Možno skôr menzes vyvolať. Lenže aj injekcia na vyvolanie môže spustiť menzes o 2-10 dní.

To či stačí gynekológa telefonicky konzultovať Vám neviem povedať. Záleží od jeho zvyklostí.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník