Má byť pri hmatovom samovyšetrení prsníkov tkanivo vo vnútri prsníka hladké alebo hrboľaté?

Zodpovedané
20. apr 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom samovyšetrenia.

Má byť pri hmatovom samovyšetrení prsníkov pri stlačení v ktoromkoľvek smere a na ktoromkoľvek mieste tkanivo vo vnútri prsníka hladké, alebo môže byť aj hrboľaté?

Ja ho mám hrboľaté odkedy si pamätám, keď sa prehmatávam v ľahu. Nahmatám si aj rebrá a kosti, ale to tkanivo, z ktorého je prsník tvorený je samo o sebe hrboľaté a ako keby hrboľaté. Ako som schudla, prsia sa zmenšili a tie hrbolce cítiť ešte viac. Doteraz som však mala na sone vždy všetko v poriadku.

Ako je potom žena schopná rozoznať hrčku od toho hrboľatého tkaniva?

Je jediná možnosť opakované samovyšetrovanie a sledovanie zmien, či niekde "niečo nepribudne?

Alebo tá hrčka bude inej konzistencie ako to celé tkanivo v prsníku?

Ďakujem

Dobrý deň,

ťažko Vám vysvetliť aká je na pohmat štruktúra tkaniva prsníka. Asi najjednoduchšie je, keď Vám poviem, že je taká akú si ju aktuálne hmatáte, keďže máte výsledky vyšetrení v poriadku. Hrčku by ste si nahmatali, toho sa nebojte. Väčšinou ide rezistenciu, ktorá je oproti ostatnému tkanivu prsníka výrazne tuhšia.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník