Ktorý prípravok odporúčate na dyspláziu krčka maternice?

Zodpovedané
26. máj 2022

Dobrý deň,

po šestonedelí som absolvovala kontrolu u svojho gynekológa. Dnes mi oznámil výsledok cytológie - ASCUS.

Mám sa báť? Je to niečo závažné?

Dostala som vaginálne antibiotiká Macmiror 500 a Entizol na 10 dní. Doktor mi povedal len toľko, že po ukončení liečby mám začať aplikovať nejaký voľnopredajný gél na bunkové zmeny na krčku maternice.

Ktorý gél odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží tiež po akej dobe po pôrode ste absolvovali kontrolnú cytológiu.

ASCUS sú nešpecifické bunkové zmeny, a teda môžu byť aj znakom zápalu, ktorý keď sa prelieči, bude výsledok v norme. Predpokladám, že sa vo výsledku našla minimálne Gardnerella, preto ten naordinovaný Entizol.

Základom je doužívať doporučenú terapiu. Následne si môžete na podporu zhojenia poškodeného epitelu krčka zadovážiť napríklad Papilocare. Má to ale zmysel, iba ak ho užívate dlhodobo - 6 mesiacov podľa doporučenej schémy.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník