Ktoré faktory urýchľujú alebo spomaľujú nástup menopauzy?

Zodpovedané
8. jún 2022

Dobrý deň,

poprosila by som vás o odpoveď, ktoré faktory urýchľujú alebo spomaľujú nástup menopauzy, napr. počet pôrodov, hormonálna antikoncepcia atď.?

Za vašu odpoveď vopred ďakujem.

Dobrý deň,

priemerný vek menopauzy je veľmi stabilný a ovplyvňuje ho iba veľmi málo faktorov. V prvom rade je nástup daný geneticky - jej predčasný nástup u matiek a ich dcér.

Skorší nástup menopauzy je ovplyvnený fajčením, u žien s nízkou hmotnosťou, podvýživou, vegetariánok alebo u žien žijúcich vo vysokých nadmorských výškach.
Tiež u žien s nepravidelným cyklom. Preto teoreticky užívanie antikoncepcie (ktorá menzes spravidelní), by mohla nástup mierne predĺžiť. Naopak hormonálna stimulácia pri liečbe sterility urýchliť.

Neskorší nástup bol pozorovaný u žien s abúzom alkoholu. Podľa niektorých štúdií majú neskorší nástup menopauzy ženy s vyššou paritou (viac detí).

Efekt jednotlivých faktorov na priemerný vek menopauzy je ale iba okolo jedného až dvoch rokov.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník