Krvácanie 8 mesiacov po pôrode. Budem brať lieky na hormonálne výkyvy?

Zodpovedané
12. apr 2022

Dobrý deň,

dostala som menzes 6 mesiacov po pôrode. Krvácala som najprv tmavo. Potom to prestalo na pár dní a znova sa objavilo. Špinenie prerástlo do červenej svetlej krvi a ďalšieho menzesu na 7 mesiac od pôrodu. Ten bol taký silný, že som pouzivala popôrodné vložky. V obave som navštívila aj gynekológa. Ten nič nezistil. Vraj iba menzes. A keď tak budem krvácať, dal mi lieky na zastavenie krvácania. Tie som vybrala ďalší mesiac a keď som ich dobrala, krvácanie jasnou krvou sa objavilo zase. Dočítala som sa, že môže ísť napr. o hormonálne výkyvy po pôrode. Rakovinu a pod.

Ako postupovať ďalej?

Budem teraz brať lieky na hormonálne výkyvy stále?

Mám 42, rodila som prvé dieťa v 41. rokoch. Brala som Medrol v tehotenstve z imunologických dôvodov. /reprod.imunol./. A dojčím.

Čo mám robiť s tým krvácaním?

Ďakujem za rodpoveď

Dobrý deň,

v prípade, že žena dojčí, tak sú nepravidelnosti cyklu po pôrode pomerne bežné. Môže za ne hormón prolaktín. Postupne sa ale hormonálny systém zastabilizuje bez nutnosti ďalšej terapie.

Samozrejme extrémne silné menštruačné krvácanie normálne nie je. Je potrebné pátrať po príčine.

V prípade, že sa organická príčina nezistí a nehormonálna liečba zlyhá, treba siahnuť po hormonálnych liekoch. Pretože v konečnom dôsledku to môže okrem iného skončiť ťažkou anémiou s potrebou náhrady krvi.

Bez vyšetrenia sa Vám bohužiaľ bližšie vyjadriť neviem.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník