Kožné problémy hormonálneho charakteru. Aká liečba je najvhodnejšia?

Zodpovedané
8. júl 2022

Dobrý deň,

cca od začiatku vysokej školy ma trápia kožné problémy (atopický ekzém hlavne chrbte, tvári, na rukách, akné hlavne na zadku a na stehnách), ktoré sa zhoršujú s blížiacou sa menštruáciou. Od kožného mám rôzne miešané krémy (Beloderm a iné steroidné), brala som aj tabletky (Roaccutane), ale odporúča gynekologické vyšetrenie, keďže sa to zhoršuje pred menzesom, potom až do ovulácie mám pokoj a takto dookola sa trápim. Môj gynekológ (bez vyšetrenia) odporúča antikoncepciu, ktorú nechcem, keďže kojím svojho 3 mesačného syna. Počas tehotenstva som okrem prvého trimestra nemala žiadne ťažkosti, vyrážky úplne zmizli, no teraz po pôrode je to horšie ako kedysi.

Ako by som to mala podľa Vás riešiť?

Ďakujem.

Dobrý deň,

tehotenstvo je takým všeliekom. Pleť sa krásne vyčistí, ekzém zmizne, vlasy zhustnú…povedala by som, že je to dôkazom priaznivého účinku hormónov.

Antikoncepcia nie je zlou voľbou. Gynekológ pre zlepšenie pleti dokonca viac urobiť ani nevie.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník