Kedy nastupuje účinok nehormonálneho telieska Dana?

Zodpovedané
13. okt 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom nehormonálneho maternicové telieska Dana.

Kedy má účinok ochrany po jeho zavedení?

Môže sa používať menštruačný kalíšok a tampóny, ak je zavedená Dana?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

efekt je v podstate okamžitý, ale doporučujem počkať do najbližšej stanovenej kontroly od Vášho gynekológa. Je potrebná pre kontrolu lokalizácie telieska, jednoducho povedané, či si “našlo svoje miesto a nezosunulo sa nižšie”.

Osobne nevidím problém v používaní menštruačného kalíška a tampónov. Sú ženy, ktorým ich súčasné používanie vyhovuje.

Je tam ale riziko, že si podtlakom vytvoreným v kalíšku povytiahnete teliesko, ale tiež že sa nitky telieska zamotajú do vláken tampónu.

Skúste preto poprosiť Vášho gynekológa, aby Vám zastrihol nitky telieska po zavedení na čo najkrajšie.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník