Jedná sa o mykózu?

Zodpovedané
14. jan 2023

Dobrý deň,

za posledné 3 mesiace sa mi zopakovala situácia, že mám svrbenie a pálenie, výtok však nemám hrudkovitý ako som bola pri mykóze v minulosti zvyknutá, ale skôr biely až číry, vodnatý, bez zápachu. Svrbenie a pálenie je dosť neznesiteľné. Mám partnera 4 mesiace, partnerov nestriedam, on rovnako. On je zdravý a nemá žiadne problémy v intímnej oblasti. Momentálne je pravda, že jem viac sladkostí, a počas menštruácie používam tampóny. Prvé 2 mesiace som si myslela, že som si tento stav privodila tampónmi, keďže sa mi to stalo po menštruácii, tentokrát to mám pred ňou. Som už zúfalá, moja Dr. mi vždy len napísala Jenamazol a ďalej sa nezaujímala o môj problém, vraj to nie je akútny stav. Po Jenamazole sa mi zväčša polepší.

Poradíte mi prosím, čo môže byť spúšťač mojich problémov, prípadne nejaká diagnóza?

Ďakujem a prajem krásny deň.

Dobrý deň,

typicky sa pred/po menzese spúšťa kvasinková infekcia. Nemusíte mať nevyhnutne hrudkovitý výtok.

Kľudne skúste v prípade ťažkostí Clotrimazol vaginálne tablety z lekárne. Sú voľnopredajné. Je ich možné kombinovať aj s krémom lokálne ak je to nutné. Následne skúste doužívať vaginálne probiotiká - Gynimun intim protect 10 dní a pokračujte v ich užívaní 1x týždenne aspoň 3 mesiace.

Ak by sa neuľavilo, vyhľadajte ambulantného gynekológa. Bude nutné odobrať ster na kultiváciu a citlivosť a liečiť podľa výsledkov.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník