Je vhodnejšie laktobacily užívať perorálne alebo vkladať?

Zodpovedané
2. dec 2022

Dobrý deň,

prosím Vás o zodpovedanie dvoch otázok. V úvode ma zaujíma, či hustejší výtok, akoby "s vločkami" musí byť zaručene mykóza?

Mala som mykózu už aj v minulosti, no vždy bol výtok hustý, akoby konzistencie tvarohu, sprevádzaný bolesťou pálením, svrbením. Aktuálne sa s manželom snažíme o druhé dieťa a objavil sa mi po ovulácii hustejší výtok s akoby vločkami, hoci nič nebolelo, nepálilo, tak kvôli výtoku som si večer vložila tabletu Canesten. V príbalovom letáku sa píše, že účinkuje ešte zopár dní po vložení.

Kedy je, prosím, vhodné začať s laktobacilmi?

Je vhodnejšie laktobacily užívať perorálne alebo vkladať?

Mám doma 6 tabletiek vaginálnych probiotík, je vhodné ich použitie aj v takomto prípade?

Ďakujem.

Dobrý deň,

laktobacily môžete užívať hneď nasledujúci deň po užití Canestenu. Účinnejšie sú vaginálne probiotiká.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník