Dobrý deň, pani doktorka,
prosím Vás o radu. Snažíme sa o dieťa vyše 2 rokov. U mňa bolo všetko v poriadku, až vyšetrenie hyfosy zistilo nepriechodné vajcovody. Odporúčané IVF. Avšak na to som otehotnela prirodzene, ale išlo o mikropotrat. Vzhľadom na to mi môj ambulantný lekár tvrdí, že tým pádom je stále u mňa šanca prirodzene otehotnieť. No mňa znepokojuje, že nerieši, že pred menštruáciou mávam špinenie až slabé krvácanie aj 5 dní. V cykle, kedy sa potvrdilo tehotenstvo z krvi, som toto špinenie nemala. U partnera bol spermiogram raz v poriadku, raz len 1 percento dobrý tvar spermií. Odvtedy užíva výživové doplnky a vlastne sa aj vtedy "zadarilo". Momentálne som na vážkach, čo robiť.
Či sa pustiť do IVF alebo tomu dať ešte šancu prirodzene, ale napr. si dať urobiť ešte vyšetrenie na hematológii alebo niečo podobne?
Vek môj 35, partner 36.
Ďakujem.
Dobrý deň,
pri veku 35 rokov sa doporučuje minimálne konzultácia v CAR po pol roku snaženia sa. Ovariálna rezerva prudko klesá. Jednoducho povedané "aby nebolo neskoro".
Čo sa týka priechodnosti vajíčkovodov, pravdepodobne sa "prefukom" spriechodnili. Bolo by možno vhodné vyšetrenie zopakovať (pokiaľ sa chcete naďalej snažiť o prirodzenú konecpiu). Avšak zvážila by som laparoskopickú diagnostiku s chromopertubáciou. Pozrelo by sa do bruška, či tam nie sú aj iné patológie /zrasty, endometrióza,.../.
Čo sa týka spermiogramu, nerozumiem dvom úplne odlišným výsledkom. Úplne normálny spermiogram v jednom prípade a následne patologický spermiogram iba s 1% morfologicky normálnych spermií je výrazný rozdiel, ktorý ani neviem, či je možný. Aj ten by bolo vhodné zopakovať.
Pokiaľ sa u Vás nájdu pri LSK akékoľvek patológie, či SPG bude znova patologický - tak jednoznačne IVF. Oni zrealizujú všetky potrebné vyšetrenia (hematologické, imunologické, genetické,...). Pretože pri patologickej morfológii spermiogramu by ste teoreticky mohli otehotnieť, avšak gravidita sa nemusí vyvíjať správne a dôjde k spontánnemu potratu.
Čo sa ale týka špinenia pred menzesom, pri snahe otehotnieť by malo byť minimom nasadenie progesterónu v druhej polovici cyklu. Obvykle ide o nedostatok progestrónu v druhej polovici cyklu, tehotenstvo sa nedokáže udržať, lebo placenta ešte nie je vytvorená. Ide o tzv. luteálnu insuficienciu.
V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.
Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník