Je v rámci hormonálnej úpravy možné, že dozrieva viac vajíčok a je potenciálna možnosť viacpočetnej gravidity?

Zodpovedané
2. feb 2022

Dobrý deň,

mám 35 rokov a som po jednom IVF cykle. AMH bol pred rokom 1,01. Spermiogram bol ok. Podľa PCT bolo u mňa nehostinné prostredie pre mužove spermie.

HyFoSy som neabsolvovala, takže o nepriechodnosti vajcovodov neviem. Po stimulácii dostali zo mňa len 4 vajíčka a následne prežila len 1 blastocysta. Tá sa našťastie ujala a máme krásneho ročného synčeka. Chceli by sme ešte jedno dieťatko.

Muž to chce skúšať prirodzene, no ja sa obávam rapídneho poklesu AMH a zbytočného oddialenia 2. cyklu IVF. Menštruáciu som dostala až teraz.

Je to po takom dlhom čase bez ovulácie s uvoľňovaním/dozrievaním vajíčok podobne ako po doužívaní HAK?

Je v rámci hormonálnej úpravy možné, že dozrieva viac vajíčok a je potenciálna možnosť viacpočetnej gravidity?

Ide mi o to, že ak by sme podstúpili stimuláciu čím skôr, mohli by zo mňa "dostat" viac vajíčok a bola by vyššia šanca na úspešné IVF?

O viacpočetnú graviditu prirodzeným spôsobom mi určite nejde. Určite mám v pláne navštíviť aj svoju lekárku a dať si zistiť AMH a hormonálny profil.

Aký je Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

myslíte, že sa zmenilo nehostinné prostredie pre spermie na hostinné? Pokúšať sa spontánne o počatie môžete, neviem však či to má význam. Nedala by som tomu ale viac času ako pol roka. Následne by som tehotenstvo riešila cestou CAR. Aj vzhľadom na váš vek, výsledok AMH a predchádzajúce výsledky odberov.

Čo sa týka dozrievania vajíčok v prirodzenom cykle po tehotenstve a kojení, tak nastáva postupná spontánna úprava. Niektoré cykly môžu byť v prvých mesiacoch dokonca anovulačné a to hlavne keď kojíte. Odpoveďou teda je, že viac vajíčok nedozrieva.

Držím Vám palce!

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník